rodiziodebrazil.pl

Blog podróżniczy, ciekawostki na temat Brazylii

Fasola na każdy dzień

W Polsce fasola jest traktowana trochę po macoszemu. Tak jest dziś, bo w przeszłości nasi przodkowie cenili sobie fasolę i w ogóle groch w każdej postaci. Współcześnie na świecie również jest wiele krajów, w których docenia się wartości odżywcze fasoli i dużo się jej konsumuje. Dlatego fasola lansuje się w czołówce najważniejszych warzyw uprawnych na świecie. Dziś największymi producentami fasoli na świecie są Indie, Brazylia, Stany Zjednoczone, Chiny i Meksyk.

Cenne właściwości fasoli i nieliczne wady

Najbardziej znanym gatunkiem fasoli w polskiej kuchni jest biała fasola zwana jaś. Wiele osób w swojej kuchni używa również czerwonej fasoli zwanej nerkową. Fasolę każdy z nas powinien włączyć do swojej codziennej diety, gdyż wspaniale odżywia organizm, bardzo dobrze też syci. Posiada również wiele minerałów, jak wapń, potas, fosfor, żelazo, selen, cynk i kwas foliowy oraz wiele innych mikroskładników i witaminę A, C, E i witaminy z grupy B. Fasola jest doskonałym źródłem białka roślinnego, którego zawiera aż 22 procent i rozpuszczalnego błonnika, który wpływa na obniżenie cholesterolu i przyspiesza przemianę materii co z kolei ułatwia odchudzanie. W fasoli jest też lekkostrawna skrobia, jak i inhibitory proteaz, które są substancjami hamującymi aktywność enzymów proteinowych. Substancje te hamują rozrost tkanek nowotworowych. Strączki fasoli wspomagają również wątrobę, poprawiają drożność jelit, przeciwdziałają cukrzycy, działają też moczopędnie, pomagają oczyścić organizm ze szkodliwych substancji powstałych w wyniku przemiany materii. Ponadto młode strączki fasoli są odżywcze i posiadają tylko 30 kalorii w 100 gramach. Znacznie kaloryczniejsze są nasiona fasoli, gdyż te mają dziesięć razy więcej kalorii.
Jak wszystko fasola ma również wadę. Najważniejsza z nich to ta, że warzywo to powoduje wzdęcia i gazy. I nie powinny spożywać jej osoby zmagające się z chorobami przewodu pokarmowego.

Uprawa fasoli

Fasola to roślina strączkowa. Warzywo to występuje w różnych kolorach i kształtach. Fasola lubi ciepło. Jest delikatna i wrażliwa na chłód, wiatr i przymrozki. Wiatr uszkadza roślinę i wysusza liście. Do jej wzrostu najbardziej optymalna temperatura to od 15 do 25 stopni Celsjusza. Fasola do wzrostu potrzebuje odpowiedniej gleby, a głównie o dużej zawartości związków próchniczych, lecz najlepiej rośnie na glebie średnio zwięzłej i przepuszczalnej oraz na czarnoziemach. Fasola potrzebuje również nasłonecznienia, bo nie lubi cienia. Potrzebuje też wody, lecz w niezbyt dużej ilości, gdyż zbyt duże nawadnianie spowalnia wzrost rośliny i stwarza warunki do rozwoju choroby grzybowej.

Krótka historia fasoli

Na świecie uprawia się aż około stu gatunków fasoli. Fasola pochodzi z Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej, gdzie była znana już pięć tysięcy lat przed naszą erą. Jest najstarszą rośliną uprawianą w Meksyku i w Peru. Jednak w Europie pojawiła się dopiero w połowie piętnastego wieku i najpierw była uprawiana tylko we Włoszech i Francji. Do naszego kraju fasola dotarła pod koniec szesnastego wieku i początkowo tylko jako roślina ozdobna uprawiana była przy klasztorach, a sto lat później już uprawiana jako warzywo.