rodiziodebrazil.pl

Blog podróżniczy, ciekawostki na temat Brazylii

Ciekawostki na temat Ameryki południowej

Ameryka Łacińska posiada niezliczone cuda natury, obfitą florę i faunę, wspaniałe miasta i bogatą kulturę. Jest to również region wielu „rekordów”, gdyż znajduje się tam m.in. najsuchsza pustynia świata (Pustynia Atacama w Chile) oraz najwyższy wodospad świata (Wodospad Anioła w Wenezueli). Oto kilka faktów dotyczących tego kontynentu które choć mniej znane, nie mniej ciekawe.

Najmniejszy wulkan świata znajduje się w Meksyku

Wulkan Cuexcomate, znajdujący się w mieście Puebla w Meksyku, ma wysokość 13 metrów i zewnętrzną średnicę 23 metrów. Znany jest jako „najmniejszy wulkan świata”, choć tak naprawdę powinien być nazywany „największym gejzerem świata”, gdyż w rzeczywistości jest to gejzer uśpiony.

Najszersza ulica świata znajduje się w Argentynie

To Avenida 9 de Julio w Buenos Aires, jedna z głównych arterii argentyńskiej stolicy i jeden z najsłynniejszych projektów urbanistycznych na świecie. Szerokość tej drogi, której nazwa przywołuje dzień ogłoszenia niepodległości Argentyny, wynosi 140 metrów.

Najwyższa na świecie kolejka linowa jest w Wenezueli

Kolejka linowa Mérida, która rozciąga się od miasta Mérida do szczytu Espejo w Wenezueli, jest najwyższą na świecie i drugą pod względem długości.

Najwyżej położone miasto na świecie znajduje się w Peru, najwyżej położona stolica jest w Boliwii.

La Rinconada znajduje się w peruwiańskich Andach w pobliżu kopalni złota, na wysokości około 5400 metrów nad poziomem morza i jest uważana za najwyżej położone miasto na świecie. Zamieszkuje je około 11 tysięcy mieszkańców. Tymczasem La Paz w Boliwii jest znane jako najwyżej położona stolica świata, na wysokości od 3200 do 4000 metrów nad poziomem morza.

Ekwador jest krajem o największej ilości rzek na metr kwadratowy na świecie

Ten latynoamerykański kraj ma ponad 2000 rzek i strumieni, ze średnią 7,87 rzek na kilometr kwadratowy, co stanowi największą koncentrację rzek na świecie. Jest to również kraj o największej bioróżnorodności na kilometr kwadratowy i jeden z najbogatszych w przyrodę na naszej planecie.

Największa na świecie kryształowa jaskinia znajduje się w Meksyku

Jaskinia Kryształów, ukryta w głębi kopalni Naica w meksykańskim stanie Chihuahua, jest w całości pokryta gigantycznymi kryształami selenitu. Największy z nich ma 12 metrów długości, cztery metry średnicy i waży 55 ton.

Najbardziej aromatyczna lodziarnia świata znajduje się w Wenezueli

Poza najwyższą kolejką linową na świecie, najwyższym wodospadem na świecie czy najkrótszą rzeką na świecie (Mapurite River w Monagas), Wenezuela jest również domem dla lodziarni o największej liczbie smaków na świecie. To lodziarnia Coromoto w mieście Mérida, która ma rekordową liczbę 593 smaków lodów. Czy po przeczytaniu tego artykułu masz ochotę na podróż do Ameryki łacińskiej? Poznaj więcej atrakcji: https://www.wczasowa.pl/wakacje-w-ameryce-lacinskiej-poznaj-najciekawsze-miejsca-w-tym-regionie