rodiziodebrazil.pl

Blog podróżniczy, ciekawostki na temat Brazylii

Paraty – mistyczna miejscowość w Brazylii

Brazylia to o wiele więcej niż Rio de Janeiro, Sao Paulo i inne popularne miejsca. Paraty to jedno z tych mało znanych miejsc, choć ma prawdziwie mistyczne piękno. Paraty to miejsce, gdzie góry porośnięte zieloną dżunglą wznoszą się nad krystalicznie czystymi, ciepłymi wodami zatoki. Mimo że leży w połowie drogi między São Paulo a Rio de Janeiro, jest to tajemniczy i trudny do odnalezienia zakątek. Jego kolonialne piękno, kolorystyka domów i ulic, ekstrawagancja dżungli, morze i życie nocne sprawiają, że jest to naprawdę wyjątkowe miejsce. Być może dlatego w 2019 r. zostało wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Krótka historia Paraty

Paraty to jedno z najstarszych miast w Brazylii. Znajduje się ono w zachodniej części stanu Rio de Janeiro. Pierwsze osady założono tu w 1533 r., a kilka lat później stało się ono najważniejszym portem w kraju.

Obecnie miasto liczy około 33 000 mieszkańców. Wyróżnia się kolonialną architekturą, na którą składają się place, duża liczba kościołów i oczywiście domy.

Paraty było pierwotnie zamieszkiwane przez rdzenną społeczność Tamoios. Mieli oni zatargi z Portugalczykami, którzy najeżdżali ich terytorium w poszukiwaniu złota. Swój ogromny rozwój gospodarczy zawdzięcza cukrowniom, w których produkowano również likier znany jako cachaça, oraz dzięki wydobyciu złota.

Wiele z dawnych rezydencji zostało przekształconych w hotele, sklepy i restauracje, które przyjmują gości. Wraz ze zniesieniem niewolnictwa załamała się gospodarka Paraty, co doprowadziło do masowej emigracji mieszkańców w poszukiwaniu lepszych możliwości zatrudnienia.

Paraty dzisiaj

W historycznym centrum Paraty ulice są brukowane, a domy białe, z jasnymi kolorowymi ramami okiennymi i drzwiami. Jest to prawdziwy przykład pięknej i dobrze zachowanej architektury. Piękną i dobrze zachowaną architekturę znajdziesz również w Częstochowie. Sprawdź atrakcje miasta w tym linku: czestochowskie.pl

W mieście panuje aktywna atmosfera kulturalna, bohema i wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. W porze deszczowej miasto jest zalewana, a kolory domów tworzą miraże. Z tego powodu nazywana jest również „Wenecją Ameryki Południowej”.

Park Narodowy Serra da Bocaina to spektakularne miejsce, w którym można bezpośrednio obcować z naturą. Ma idylliczne krajobrazy, gdzie górska dżungla niemal styka się z morzem. Znajduje się tu również rezerwat biologiczny Praia do Sul, park państwowy Ilha Grande oraz obszar ochrony środowiska Cairuçu. Innym wartym odwiedzenia miejscem jest kompleks archeologiczny Paraty-Mirim, gdzie znajduje się kilka osad tubylczych.

Z drugiej strony znajdują się tu piękne krystaliczne wodospady, wśród których wyróżnia się popularny Tobogá, wodospad Resbalão i wodospad Pedra Branca. Stamtąd można udać się na Mamanguá Sugar Loaf, skąd roztacza się naprawdę spektakularna panorama.