rodiziodebrazil.pl

Blog podróżniczy, ciekawostki na temat Brazylii

Piękna historia słynnych schodów Selarón w Rio de Janieiro

Jeśli planujesz kiedyś odwiedzić Rio de Janeiro lub jeśli już tam byłeś, ale nie znasz tego wspaniałego dzieła sztuki miejskiej, z pewnością zainteresują Cię szczegóły dotyczące słynnych schodów Selarón w Rio de Janeiro. To nie są zwykłe schody, ponieważ kryją w sobie wiele historii, które warto poznać.

Schody Selarón znajdują się pomiędzy dzielnicą Santa Teresa – obok klasztoru o tej samej nazwie – a Lapa, która jest najbardziej bohemiczną dzielnicą Rio de Janeiro.

Poznajmy schody Selarón

Schody te są znane na całym świecie jako jedne z najpiękniejszych, najbardziej oryginalnych i przyciągających wzrok. Jest to dzieło chilijskiego artysty Jorge Selaróna, który rozpoczął tę wspaniałą pracę w 1990 roku.

Jorge Selarón odwiedził ponad 50 krajów w Ameryce, Azji i Europie. W 1983 r. przybył do Rio de Janeiro i tak bardzo spodobało mu się to miejsce, że postanowił kupić dom, aby się w nim osiedlić. Tam sprzedawał swoje obrazy, aby się utrzymać.

Jego dom znajdował się na szczycie schodów i był zaniedbany, więc wpadł na genialny pomysł, żeby go trochę odrestaurować i udekorować. Na początku ułożył kawałki ceramiki w kolorach niebieskim, zielonym i żółtym, które są barwami Brazylii. W miarę postępów chciał rozbudowywać konstrukcję, więc sprzedał swoje obrazy, aby kupić więcej ceramiki.

Szczegóły dotyczące schodów

Początkowo jego dzieło było dość proste, ale z czasem Selarón zmienił pierwotną koncepcję 125-metrowych, 215-stopniowych schodów. W dalszym ciągu pokrywał je kawałkami ceramiki nie tylko w kolorach Brazylii, ale także w innych barwach. Stosował także różne rozmiary i kształty, a wiele z nich zawiera nawet rysunki wewnątrz. Mówił, że jest to „dzieło żywe i mutujące”, ponieważ ciągle zmieniał ceramikę lub dodawał nową. W ten sposób zawsze zaskakiwał nas czymś innym i twórczym.

Zlokalizowane w Brazylii, ale z całego świata

Czy wiesz, że na schodach w Selarón znajduje się ponad 2000 płytek z ponad 60 krajów? Stało się tak dzięki temu, że artyście udało się kupić przedmioty z innych krajów, a także dzięki datkom, które otrzymywał od przechodzących obok turystów.  W ten sposób ludzie z różnych części świata w jakiś sposób pozostawili po sobie ślad. Ponadto wiele osób podarowało mozaiki ze specjalnymi przesłaniami. Pomiędzy stopniami można zobaczyć nie tylko mozaiki, ale także spisane i narysowane historie z Brazylii i wielu innych części świata. Dzięki temu powstało piękne dzieło, w którym różne kraje są sobie bliższe niż kiedykolwiek.

Jeśli interesują Cię aktualne wydarzenia w Brazylii, polityka i sport, koniecznie odwiedź portal https://radiobrazylia.pl